facebooktwitteryoutube
MÁ TO SMYSL. TŘIĎTE ODPAD.

V Uherském Brodě chtějí kontejnery se senzory

Uherskobrodská radnice se v příštím roce chystá vybudovat 25 svozových míst s 90 polopodzemními kontejnery na různé druhy odpadu. Jejich naplněnost pohlídají speciální ultrazvukové senzory. Náklady na projekt činí 8,5 milionu korun, město chce získat evropskou dotaci na pokrytí až 85 procent této částky.
"Je to zjednodušeně pouze díra v zemi, která je zasypána zeminou a je zde plastový tubus, kam se vkládají jednotlivé nádoby," popsal místostarosta města David Surý.
Výhodou je větší kapacita až pět metrů krychlových odpadu a kontrola jejich naplněnosti radiovysílačem. Nebudou se tak vyvážet poloprázdné nádoby. Město tak ročně ušetří zhruba 200 tisíc korun.
Kontejnery pro směsný komunální odpad, papír a plasty budou mít objem pět metrů krychlových, kontejnery na bioodpad tři metry krychlové. V částech Havřice, Újezdec a Těšov rozmístí kontejnery tohoto typu jen na plast a papír.
Z prostorových a ekonomických důvodů město zavrhlo polopodzemní kontejnery na sklo, kde bude používat nynější zvony. "Polopodzemní kontejnery jsou zhruba jeden metr nad zemí a nehrozí tak, že by do nich někdo spadl," podotkl Surý.
Ve Zlínském kraji zavedlo jako první polopodzemní kontejnery, jejichž naplněnost hlídají senzory, Valašské Meziříčí.

2021 Třídění je styl • Všechna práva vyhrazena.
tvorba webu IdeaTech