facebooktwitteryoutube
MÁ TO SMYSL. TŘIĎTE ODPAD.

Mapujte černé skládky mobilním telefonem

Slovácko - Objevenou černou skládku a její místo už lidé nemusí složitě popisovat pracovníkům odborů životního prostředí měst nebo vedení obecních úřadů. Pokud jsou "nálezci" majiteli takzvaných chytrých telefonů, mohou skládku vyfotografovat a snímek poslat přímo na radnici. Efektivní pomoc tohoto druhu totiž nabízí aplikace, kterou lze nalézt na webu www.zmapujto.cz. Provozovatelé tohoto portálu chtějí lidem pomoci udržovat čisté životní prostředí a také usnadnit práci radnicím při objevování a likvidaci nepovolených skládek. 
Například Radomír Polách z Uherského Hradiště uvažuje, že si aplikaci do mobilu nahraje. "V blízkosti našeho panelového domu se nachází rozlehlá přírodní lokalita, kde se černé skládky objevují několikrát ročně. Nevím, zda se hradišťská radnice do tohoto projektu už zapojila, ale pokud ne, pak bych její účast uvítal. Domnívám se, že včasné odhalení skládky by bylo i pro úředníky výhodou. Mohli by totiž odpad z takového místa zlikvidovat dřív, než se z něj stane mnohem větší skládka. Její odstranění by pak bylo náročnější, a ve výsledku také nákladnější," myslí si Radomír Polách.
V Uherském Brodě se do portálu město před několika týdny zapojilo. Prozatím tam ale prostřednictvím mobilu nikdo objev černé skládky nenahlásil. Přínos portálu a zapojení města do jeho systému chtějí tamní úředníci vyhodnotit až za několik měsíců."Na nějaké hodnocení či nějaké závěry je ještě brzy," upřesnila mluvčí brodského městského úřadu Elen Sladká. Výskyt černých skládek je v Uherském Brodě už obehranou písničkou. "Takové skládky nejčastěji nalézáme například za takzvanou "myší dírou" na ulici Vlčnovská, u staré těšovské cesty, ale i v Drslavicích u benzinové stanice a na dalších místech. Většinou se jedná o stavební odpady a komunálníodpad z domácností," dodala Elen Sladká.
O připojení ke službám portálu zmapujto.cz Uherské Hradiště prozatím neuvažuje. "V současné době upřednostňujeme přímý kontakt s obyvateli města a nahlášení případné černé skládky na odbor životního prostředí či na městskou policii. Každé ohlášení v co nejkratším čase zdokumentujeme, prověříme a neprodleně řešíme," vysvětlil mluvčí hradištské radnice Jan Pášma, který dodal, že kromě nesporného informačního přínosu pro občany České republiky nespatřují zástupci města ve službách portálu zmapujzo.cz žádné mimořádné výhody. Jak uvedl Jan Pášma, v Uherském Hradišti se v poslední době žádné větší černé skládky neobjevují. 

2021 Třídění je styl • Všechna práva vyhrazena.
tvorba webu IdeaTech